Menu

TYPY NA LIGĘ ANGIELSKĄ

Miłośnicy angielskiej Premier League mogliby godzinami sprzeczać się z fanami La Liga, o to która liga jest lepsza. Ciężko dojść do jedynego, słusznego wniosku, bowiem obie ligi mają swoje atuty.

Z całą pewnością jednak liga angielska jest:

 • najbardziej medialna,
 • najchętniej oglądana,
 • najbardziej emocjonująca,
 • najbardziej bogata.

Co wcale nie musi oznaczać, że liga angielska jest najlepsza. angielskiej Premier League gra największa liczba wspaniałych piłkarzy, choć ci najlepsi jak Messi czy Ronaldo grają jednak w hiszpańskiej La Liga. Ucinając wszelkie dyskusje na temat wyższości jednej ligi nad drugą, przyjmijmy, że prawdziwy kibic powinien podziwiać i kochać tak Premier League jak i La Ligę.

Takie przypadki jak mistrzostwo Anglii dla Leicester w sezonie 2015/16 potwierdzają jak nieprzewidywalna i emocjonująca może być Premier League. La Liga ciężko sobie wyobrazić by taki Betis czy Real Sociedad nagle zdobył mistrzostwo. Tymczasem w Anglii jest to możliwe.

W Anglii funkcjonuje pojęcie TOP4, oznaczające pierwsze cztery drużyny w lidze. Kilka lat temu ten skład był praktycznie niezmienny lub niewiele się od siebie różnił. Miejsca w TOP4 rok w rok gwarantowali sobie:

 • Chelsea,
 • Manchester United,
 • Arsenal,
 • Manchester City.

Do walki o miejsca premiowane grą w Lidze Mistrzów stawały również Liverpool czy Tottenham, z mniejszymi bądź większymi sukcesami. Dziś liczba drużyn uwikłanych w walkę o miejsca premiujące grą w Lidze Mistrzów wzrasta. Na sile przybierają drużyny Leicester, Southampton czy Evertonu. I choć nie stać ich na równą walkę rok w rok, to potrafią popsuć krew wielkim faworytom.

Liga angielska to jedna z najchętniej obstawianych lig u wszystkich bukmacherów. Ma to po prostu związek z tym, że jest bardzo znana. Nawet średnio wtajemniczeni kibice piłkarscy potrafią wymienić drużyny, ich składy oraz aktualną tabelę Premier League. A jak wiadomo, im bardziej znamy daną drużynę, tym trafniej jesteśmy w stanie oszacować jej szanse, przewidzieć wynik i tym samym zarobić pieniądze.

Typy na ligę angielską

Jakie typy bukmacherskie stawiać na ligę angielską

Mawia się, że w Premier League każdy może wygrać z każdym. Wydaje się, że jak nigdzie indziej atut własnego boiska jest bardzo silny i gospodarze często wygrywają spotkania u siebie. Czy zatem warto stawiać na triumf gospodarzy? I tak, i nie.

Statystyki pokazują, że liczba wygranych meczy przez gospodarzy w Premier League nie różni się specjalnie od wyników w innych ligach i oscyluje w granicach 35-40% wygranych meczy przez gospodarzy. To jednak nie oznacza, że taka informacja jest dla nas nieprzydatna – jeśli tylko umiejętnie ją wykorzystamy.

 • Typ na gospodarzy

Za zasadne można uznać typowanie na gospodarzy lidze angielskiej, jeśli zdecydujemy się stawiać na porażki faworytów. Co to oznacza? Atut własnego boiska to spora przewaga w każdej z lig. Warto zatem rozważyć typ bukmacherski na gospodarzy, kiedy gośćmi są drużyny Chelsea, Manchesteru United, Liverpoolu, Manchesteru City czy Arsenalu. Wtedy kurs na wygraną gospodarzy lub remis jest wysoki, a wpadki wymienionych faworytów zdarzają się stosunkowo często.

Przykładowo w La Liga „wielkich faworytów” jest mniej. Barcelona, Real, Atletico to liczba trzech faworytów. W Premier League jest ich znacznie więcej. Czyli w lidze angielskiej mamy więcej okazji do zarobienia pieniędzy na porażkach faworytów, gdy Ci grają na wyjeździe. Tym bardziej, że liczba potknięć faworytów w Premier League jest większa niż meczy, w których Barca czy Real tracą punkty.

 • Handicap (-1)

Pomimo tego, że mecze Premier League należą do zaciętych, często zdarza się, że boiskowych wydarzeń nie odzwierciedla wynik końcowy. Zauważ, że dobrym pomysłem jest gra na handicap (-1), bowiem zwycięstwo więcej niż jedną bramką nie jest rzadkością. Nie polecam jednak grać na Chelsea, City czy United, bo kursy są za niskie, nieopłacalne. Znacznie lepiej postawić na „niespodziankę”, np. w meczu Burnley (-1) – Liverpool i liczyć na to, że gospodarze wygrają z faworytem i to więcej niż jedną bramką. Handicap (-1) warto grać w meczach gdzie wyjściowe (bez handicapu) kursy są w miarę równe (np. 2.25, 3.1 | 2.4).

 • Obie drużyny strzelą gola

Liga angielska należy do lig, w których pada sporo goli. Niemal wszystkie drużyny posiadają w swoich szeregach spory potencjał ofensywny, dobrze wyszkolonych piłkarzy. To powoduje, że w wielu meczach obie drużyny strzelają gola. Za taki zakład najczęściej otrzymamy kurs w wysokości 1.8, co może wielkim kursem nie jest, ale umiejętnie wykorzystywany przy dobrej analizie spotkania może przynieść niezłe zyski.

 • Potknięcia faworytów

Porażki Arsenalu, Liverpoolu czy Chelsea nie są w Premier League niczym nadzwyczajnym. Natłok spotkań, duży potencjał teoretycznie słabszych drużyn powoduje, że nawet giganci angielskiej piłki nie są w stanie wygrywać meczu za meczem. Gra przeciwko faworytom ze sprytnie dobraną stawką (np. progresja) może przynieść Ci zaskakująco duże zyski.

Jak zarobić obstawiając ligę angielską

Powyższe typy bukmacherskie mogą być dobrym pomysłem na to co stawiać w lidze angielskiej. Nie odniesiecie jednak sukcesu jeśli nie stworzycie sobie strategii gry, systemu bukmacherskiego, który pomoże Wam usystematyzować grę.

Profesjonalni gracze, którzy zarabiają pieniądze na zakładach bukmacherskich stosują system bukmacherski, ponieważ wyznacza on sposób gry. Jasno odpowiada na pytanie co, kiedy i za ile stawiać. Jest to bardzo ważne, bowiem z większość graczy traci pieniądze na własne życzenie. Nieodpowiednio dobrane mecze, zbyt ryzykowne stawki to tylko nieliczne problemy z jakimi borykają się początkujący gracze. Dobry system bukmacherski powinien te problemy zniwelować – pokazać co stawiać, kiedy, po jakich stawkach. Trzymając się planu na pewno możecie zacząć zarabiać pieniądze na zakładach bukmacherskich.

Liga angielska z całą pewnością gwarantuje wspaniałe emocje. Bardzo szybkie tempo gry, wymiana ciosów, nastawianie na ofensywę, najlepsi piłkarze i ogromne pieniądze to tylko wierzchołek góry lodowej atrakcji, jakie zapewnia Premier League.

NAJLEPSZY SYSTEM BUKMACHERSKI