Menu

Moim zdaniem #2 : Superliga

Od kilku dobrych lat słychać pogłoski o tym, że najsilniejsze drużyny Europy (szczególnie pod względem finansowym) pragną utworzyć Superligę, rozgrywki które mają stanowić alternatywę dla obecnej Ligi Mistrzów. Trwają dyskusje wśród przedstawicieli zespołów jaką ostateczną formę ma przyjąć Superliga – czy ma stanowić dodatkowe rozgrywki czy może całkowicie zastąpić Ligę Mistrzów.

Kto ma grać w Superlidze ?

W Superlidze miałyby grać tylko takie zespoły jak Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Manchester City i United, Liverpool, Tottenham, Real Madryt, Barcelona, Atletico, Sevilla, PSG, Bayern Monachium, Borussia Dortmund, Juventus Turyn, Lyon, Wolfsburg, Benfica czy Porto – jednym słowem w większości absolutna śmietanka europejskiego futbolu.

Idea Superligi

Ideą Superligi jest to by doprowadzić do rozgrywek pomiędzy absolutnymi gigantami europejskiej piłki, tak by kibice mogli delektować się co tydzień rozgrywkami na najwyższym z możliwych poziomów. Tak brzmi idea Superligi dla postronnych osób.

Prawdziwa idea Superligi opiera się na tym by gigantyczne pieniądze, które zarabiają kluby piłkarskie nie dzielić na całą Europę tylko na wybranych – gigantów.

super liga piłka nożna

Można to porównać do świata biznesu – wielkie firmy, kiedy wyczują pojawiająca się konkurencję, a także dostrzegą, że ich zyski spadają, zrobią wszystko by zamknąć możliwość rozwoju małych, konkurencyjnych firm, w tym przypadku innych klubów. Po co to wszystko ? Ano po to by nie stracić pieniędzy, które się zarabia.

Takie drużyny jak Chelsea, Liverpool, Manchester United itd. dostrzegają, że coraz częściej West Ham czy obecnie Leicester „pozwalają sobie na więcej” – to skutkuje utratą zarobków, bo np. ktoś z gigantów nie zakwalifikuje się do Ligi Mistrzów, co jest już stratą finansową samą w sobie, a do tego traci się na braku wpływu z transmisji telewizyjnych, traci się popularność, a wszystkie te pośrednie czynniki wpływają na wynik finansowy.

Superliga tylko pozornie ma powstać po to by stworzyć rozgrywki o niespotykanym dotąd poziomie. Superliga ma powstać po to by gigantyczne firmy jakimi są wspomniane wyżej europejskie potęgi, zarabiały jeszcze więcej.

Jednak powodów, dla których Superliga nigdy nie powinna powstać jest znacznie więcej.

Historia Monaco, Porto, Borussi

Na przestrzeni ostatnich lat możemy wskazać co najmniej kilka przykładów, kiedy to w Lidze Mistrzów rodziły się wielkie drużyny, na które nikt nie stawiał. Przypomnijmy sobie finał Ligi Mistrzów sprzed kilku dobrych lat kiedy wspaniałe Monaco mierzyło się z dowodzonym przez Jose Mourinho Porto.

Gdyby w tamtych czasach istniała Superliga, to te drużyny nigdy by się w niej nie pojawiły, a przecież jak się okazało były one lepsze od Realu Madryt czy Manchesteru United.

Co więcej talent takich piłkarzy jak Evra, Giuly czy talent menadżerski Jose Mourinho być może nigdy nie zostałby dostrzeżony, a nawet gdyby to takie kluby jak Monaco czy Porto za swoich utalentowanych zawodników nie otrzymałyby sporych sum, a jedynie „ochłapy” od wielkich gigantów, zarabiających krocie !

Jak widać na przykładzie Atletico Madryt sukces w jednym roku, połączony z odpowiednim zarządzaniem klubem prowadzi do ciągłego rozwoju, który za kilka kolejnych lat może spowodować odwrócenie sił w europejskim futbolu.

Gdyby Superliga istniała to Atletico Madryt kilka lat temu by w niej nie zagrało, nie mając możliwości rozwoju, a tym samym dzisiaj nie oglądalibyśmy tak wspaniałej drużyny.

Co więcej, takie drużyny jak Milan, Inter czy Liverpool, które przez lata źle wydawały pieniądze, były źle prowadzone dalej grałyby w Superlidze a jak pokazuje obecna sytuacja w europejskim futbolu, na razie na to nie zasługują, bo lepiej gra czy to wspomniane Atletico czy Borussia.

Wprowadzenie rozgrywek Superligi doprowadziłoby do sytuacji, w której europejski futbol popadłby w stagnację. Znowu wracając do porównań biznesowych – wielkie firmy zarabiały by więcej, więcej i więcej, a konkurencja (chociaż mająca większy potencjał) byłaby tłamszona w zarodku. Tak działa biznes na całym świecie, również w piłce nożnej.

Dlaczego klubom takim jak Manchester United, Liverpool czy Chelsea tak zależy na wprowadzeniu Superligi ? Ponieważ te ogromne firmy, które zarabiają miliardy zdają sobie sprawę, że grunt pod ich nogami lekko się obsuwa. A kto chce zarabiać mniej ? Nikt. Więc wielkie korporacje jakimi są te firmy robią wszystko by zahamować rozwój konkurencji (małych klubów z wielkim potencjałem) pod przykrywką stworzenia czegoś wspaniałego dla kibiców „Superligi”.

Konflikt z UEFA

Wprowadzenie Superligi wywoła również niemal natychmiastowy konflikt interesów z UEFA. Dlaczego ? Ponieważ rozgrywki Superligi miałyby być zarządzane przez przedstawicieli tych klubów, a nie samą UEFĘ. Po co ? Oczywiście by nie dzielić się zyskami.

To doprowadzi do patowej sytuacji w europejskim futbolu. Obecny kalendarz rozgrywek często napięty jest do granic możliwości, więc kiedy miałyby odbywać się rozgrywki Superligi ? W tym samym czasie co liga angielska, niemiecka, hiszpańska i Liga Mistrzów…

Nawet gdyby wszystkie kluby biorące udział w Superlidze nie zrezygnowałyby z udziału w rodzimych rozgrywkach czy Lidze Mistrzów, to wyeksploatowani piłkarze nie mogliby grać na 100 % we wszystkich meczach. Z jakiś rozgrywek kluby musiałyby zrezygnować, grając tam rezerwowym składem, co w pewnym czasie doprowadzi do ich upadku w tych rozgrywkach.

UEFA nie zmieni kalendarza rozgrywek na rzecz Superligi, bo nie ma w tym żadnego interesu. Kluby będą grały tam gdzie dostaną większe pieniądze, więc gdyby Superliga powstała, to prawdopodobnie oznaczać będzie udział tych klubów w rozgrywkach ligowych i Lidze Mistrzów.

Wielka bańka, która pęknie

Superliga to klasyczny przykład pompowania bańki, którą jest produkt – świetne rozgrywki europejskie dla kibiców, które będzie śledzić cały świat.

Początkowe zainteresowanie rozgrywkami będzie rosnąć w bardzo szybkim tempie. Ogromne pieniądze jakie zarabiać będą w Superlidze kluby doprowadzą do znacznego wzrostu i tak już gigantycznych płac dla piłkarzy, a także jeszcze bardziej spektakularnych transferów za kilkaset milionów euro ! Brzmi fantastycznie ?

Co jednak jeśli napędzana popytem bańka w końcu pryśnie ? Zainteresowanie Superligą zacznie spadać ? Kluby zostaną z pensjami rzędu miliardów euro rocznie, a w przypadku nawet niewielkie spadku przychodów, żadne klubowe finanse temu nie podołają i kluby zbankrutują ! Kto wtedy odbuduje europejską piłkę, kiedy rozgrywki ligowe nie będą przynosić dochodów, wiele europejskich gigantów upadnie, a Liga Mistrzów straci swój dawny blask ?

Krach europejskiego futbolu

Powstanie Superligi doprowadzić może właśnie do takiego scenariusza. Kiedy „coś się nie uda” to Superliga jak i wszystkie biorąc w niej udział kluby prawdopodobnie stracą niemal wszystko, ponieważ nie będą w stanie podołać regulowaniu swoich coraz to większych zobowiązań, które przybiorą kosmiczne wysokości.

Na przestrzeni lat wydatki klubów biorących udział w Superlidze będą stale rosnąć. By przychody klubów były coraz większe, trzeba napędzać Superligę, super-transferami, super-kontraktami, super-reklamą, super-trenerami, super-stadionami. Jeśli jednak dojdzie do jakiegoś załamania popularności Superligi (np. kibice nieco znudzą się pojedynkami na szczycie, w których praktycznie zawsze wygrywają dwie, trzy te same drużyny) to nawet niewielka procentowo strata przychodów dla takich klubów oznaczać będzie bankructwo.

Powiem to jeszcze raz, Superliga to rozgrywki, które mają być stworzone tylko po to by wielkie kluby utrzymały swoje zarobki na tym samym lub większym poziomie, by stłamsić konkurencję i całkowicie odciąć jej możliwość jakiegokolwiek rozwoju (np. poprzez udział w dochodowej Lidze Mistrzów).

Superliga jako najlepsza oferta dla kibiców to czysta propaganda, która ma za zadanie przekonać fanów piłki nożnej do tego pomysłu.

Moim zdaniem wraz z powstaniem Superligi, europejski futbol przeżyje prawdziwy krach w ciągu kilku najbliższych lat.

No comments

Dodaj komentarz

Polecane

NAJLEPSZY SYSTEM BUKMACHERSKI
BETFAIR EBOOK
system bukmacherski
DOCHODOWY SYSTEM BUKMACHERSKI

Licznik danych

  • 220 posts
  • 184 comments

NAJLEPSZY SYSTEM BUKMACHERSKI