Menu

JAK WYBIERAĆ TYPY NA MECZE?

Jedną z najważniejszych umiejętności jest wiedza jak wybierać typy na mecze, czyli innymi słowy jakie typy bukmacherskie grać.

Jest to podstawowa (choć wcale nie prosta) wiedza, która zazwyczaj decyduje czy uda Ci się zarobić na zakładach bukmacherskich, czy raczej nie. Kiedy wiesz jak wybierać typy na mecze, wtedy jesteś blisko zrozumienia jak zarabiać na zakładach z bukmacherem.

Nie da się ukryć, że skuteczne typy na mecze to podstawa, bez której ciężko jest ograć bukmachera. Kiedy Twoje typowania są nieskuteczne to po prostu nie trafiasz kuponów, tracisz pieniądze za pieniędzmi i wciąż nie wiesz jak ograć bukmachera. Kiedy zrozumiesz jakie typy na mecze warto stawiać, jak je wybierać i analizować, wtedy zrozumiesz w jaki sposób zarabia się na obstawianiu meczy.

jak wybierać typy na mecze

Jakie typy na mecze są złe?

Czasami by zrobić dwa kroki naprzód, trzeba się cofnąć o jeden. Dlatego pierwszą rzeczą jaką musisz sobie uświadomić to jakie typy na mecze, które obstawiasz są złe. Nie będziesz potrafić zarobić na zakładach bukmacherskich, dopóki nie zrozumiesz gdzie popełniasz błąd.

Więc Twoim pierwszym zadaniem jest wyeliminowanie głupich, mało skutecznych, kompletnie nieopłacalnych typów na mecze, które stawiasz. Spójrz na swoje kupony i zobacz, które typy są dla Ciebie kompletnie nieopłacalne. Które mecze wielokrotnie zawaliły Twoje kupony. Prawdopodobnie nie wygrałeś z bukmacherem, ponieważ postawiłeś Liverpool po kursie 1.2 ze Swansea, czy Real Madryt z Celtą Vigo.

Zdecydowana większość niskich kursów jest kompletnie nieopłacalna. Na przykład co z tego, że trafiasz 88 ze 100 typów po kursie 1.1, skoro w takim wypadku i tak tracisz pieniądze?! A gdy dodamy do tego podatki i tym podobne to wyjdziesz na spory minus!

Zrozum, obstawianie „pewniaków” po niskich kursach nikomu nie przyniosło (i nie przyniesie) zysków. Marże bukmacherskie na takich typach są bardzo duże i nie sposób tą metodą ograć bukmachera.

Kiedy będziesz już wiedział jakich typów bukmacherskich nie stawiać na konkretne mecze, to po prostu przestań to robić. Zobaczysz, że znacznie rzadziej będziesz tracić pieniądze, a to już pierwszy krok do tego by zacząć wreszcie je zarabiać!

jakie typy bukmacherskie stawiać

Jakie typy na mecze są dobre?

To najbardziej oczywiste pytanie jakie powinieneś zadać – które typy na mecze są w takim razie dobre?

Skoro złe są niskie kursy, to logicznie rzecz biorąc, dobrymi typami powinny być kursy wysokie, tak?

To prawda jak i przekłamanie. Najlepsze są typy wartościowe (znane jako value bety). O co się w tym rozchodzi? Ano dobrym typem bukmacherskim jest taki typ, gdzie stosunek oferowanego kursu względem prawdopodobieństwa jest wysoki.

Na przykład:

  • Kurs 5.0 na zwycięstwo Legii z Manchesterem United jest kursem wysokim, ale nie jest value betem.
  • Kurs 25.0 na zwycięstwo Legii z Manchesterem United jest kursem wysokim i jest value betem.

Jak widzisz, nie każdy wysoki kurs jest dobrym typem. Dobry typ to taki gdzie oferowany kurs i prawdopodobieństwo są odpowiednio wysokie.

Najczęściej (wg definicji value betu), wynik mnożenia szans trafienia przez oferowany kurs powinien wynosić ponad 1.0 – wtedy jest to value bet, dobry typ na mecz.

jak typować mecze

Musisz zatem nauczyć się wybierać typy na mecze o odpowiedniej wartości. Czasem będzie to typ z kursem 1.95 i 70% szans trafienia, ale równie dobrze innym razem będzie to mecz z kursem 8.5 i szansami trafienia 20%. Oba te przykłady są typami wartościowymi, które opłaca się postawić u bukmachera.

Czy grając typy wartościowe na pewno wygram?

Pewnie zastanawiasz się teraz czy kiedy będziesz obstawiał wartościowe typy na mecze, które wybierzesz to będziesz wygrywał raz za razem. Kupon za kuponem. Otóż nie.

Wartościowy typ, to taki, który opłaca się postawić, ponieważ w długim czasie pozwoli Ci zarabiać. Nie oznacza to jednak, że każdy kupon okaże się trafiony (to byłoby szaleństwo). Innymi słowy, przekładając na bardziej życiowy język, można powiedzieć, że zakładając się na wartościowy typ, kupujesz , zawierasz uczciwy zakład, w którym potencjalne szanse wygrane są adekwatne do potencjalnych zysków i strat obu stron (Twojej i bukmachera).

Jak wybierać typy na mecze

Jednym z trudniejszych wyzwań jakie mogą Cię czekać to sposób jak wybierać typy na mecze. Wiesz już, że powinny być wartościowe, o odpowiednim kursie i szansach trafienia, ale nie wiesz jak to robić, prawda?

Otóż wyznaczenie prawdopodobieństwa jest bardzo ciężkie, bukmacherzy korzystają z zaawansowanych narzędzi, statystyk, wiedzy swoich pracowników, a i tak na końcu dokładają sobie marżę bukmacherską. Ty tymczasem jesteś zdany sam na siebie.

Przede wszystkim, wybierając typy na mecze musisz:

  • stawiać tylko to na czym się znasz – nie bądź człowiekiem orkiestrą, który gra na ligę angielską w piłce nożnej, rosyjski hokej i polską siatkówkę – wyspecjalizuj się w jednej dyscyplinie sportu, jednych rozgrywkach, wtedy analizowanie typów będzie dla Ciebie łatwiejsze i skuteczniejsze;
  • sprawdź kursy – to o czym już wspomniałem, czyli nie stawiasz „pewniaka” jeśli kurs jest nieopłacalny. W 9 na 10 przypadkach Manchester City pokona Legię, ale statystyka, podatki i przypadki spowodują, że nawet w takim wypadku po kursie ok. 1.1 nie zarobisz na zakładach bukmacherskich;
  • podpierają swoją analizę statystykami – bardzo ważne jest, żebyś w kuponach, które obstawiasz u bukmachera nie grał „na czuja”, „bo tak Ci się wydaje”. Twoje typy na mecze powinny być przemyślane, rozsądne i poparte jakimiś statystykami;
  • patrz na formę, kontuzje, kartki, terminarz – wszystkie te elementy mają bardzo ważne znaczenie, ponieważ mogą determinować grę zespołu. Drużyna może być w dołku i przegrywać mecz za meczem, wielu graczy może być kontuzjowanych, kluczowy napastnik może być wykluczony z gry za kartki, przyszły mecz (za 2-3 dni) może być bardzo ważny, więc ten najbliższy drużyna może zbagatelizować. Widzisz zatem jak wiele czynników może mieć wpływ na to jak zagra dana drużyna, a zatem i jej szanse wygranej.

Jak sprawdzić czy moje typy na mecze są dobre

Nie ma lepszego sposobu na to, żeby sprawdzić czy Twoje typy na mecze są dobre i skuteczne niż przejrzeć statystyki z kilku tygodni, a najlepiej miesięcy.

Im dłuższy okres weźmiesz pod uwagę, tym bardziej wiarygodne statystyki otrzymasz. Jednak bardzo ważne jest, żebyś pamiętał aby do wyników Twojej analizy uwzględniać te same dane. To znaczy jeśli analizujesz swoją skuteczność gry na dokładne wyniki to sprawdzaj tylko takie kupony. Jeśli sprawdzasz jak idzie Ci gra na single, to sprawdzaj tylko takie kupony. Zrób dokładne badanie swoich wyników, aby uzyskać najbardziej rzetelny obraz.

A po co Ci te wyniki? Ponieważ wtedy będziesz wiedział, w których typach bukmacherskich jesteś najlepszy – które przynoszą Ci największy zyski, a z których powinieneś zrezygnować. Na co dzień, kiedy obstawiasz kupon za kuponem, możesz tego nie dostrzegać. Kiedy jednak spojrzysz z boku, po pewnym czasie, zobaczysz na jakich typach możesz zarabiać obstawiając mecze u bukmachera.

No comments

Dodaj komentarz

Polecane

NAJLEPSZY SYSTEM BUKMACHERSKI
BETFAIR EBOOK
system bukmacherski
DOCHODOWY SYSTEM BUKMACHERSKI

Licznik danych

  • 220 posts
  • 175 comments

NAJLEPSZY SYSTEM BUKMACHERSKI