Menu

Czym jest marża bukmacherska ?

Dzisiejszy poradnik wyjaśni Wam czym jest marża bukmacherska i dlaczego ma wielkie znaczenie w kontekście zarobku na zakładach bukmacherskich. Wydawać się może, że zrozumienie takich faktów nie jest potrzebne by zarabiać na zakładach bukmacherskich, ale nic bardziej mylnego.

By pokonać przeciwnika musimy go dogłębnie poznać, wiedzieć czym się kieruje, jaka jest jego strategia. Przede wszystkim musicie sobie uświadomić, że nigdy nie będziecie mądrzejsi od bukmacherów, ale możecie okazać się sprytniejsi. Bukmacherzy dysponują nie tylko wiedzą i doświadczeniem osób, których wiedza sportowa, matematyczna jest na najwyższym poziomie, ale także wieloma komercyjnymi rozwiązaniami, które dokonują skomplikowanych obliczeń dających przewagę bukmacherowi.

Czym jest marża bukmacherska

Omawiane dziś zagadnienie, czyli marża bukmacherska to nic innego jak przewaga narzuca przez bukmachera na oferowane kursy. Na czym polega to w rzeczywistości ?

Gdy weźmiemy pod uwagę następujący zakład „kto rozpocznie mecz ?” to prawdopodobieństwo trafienia dla typu 1 lub 2 jest dokładnie takie samo i wynosi 50 %. Gdyby bukmacher oferował uczciwą i zgodną z realnym prawdopodobieństwem stawkę to kurs wynosiłby dokładnie 2.0.

Tymczasem przyglądając się kursom oferowanym na taki zakład przez bukmacherów szybko dostrzeżemy, że kursy wynoszą 1.7, 1.8 czy 1.85. Różnica pomiędzy oferowanym kursem a kursem 2.0 (w tym przypadku) jest różnicą wynikającą z poziomu marży bukmacherskiej.

Ten przykład dotyczy zakładu „kto rozpocznie mecz”, ale marża bukmacherska narzucana jest na wszystkie rodzaje zakładów. Na tym przykładzie po prostu znane nam jest prawdopodobieństwo trafienia.

By określić wysokość marży bukmacherskiej musielibyśmy znać wyliczone prawdopodobieństwo obliczone dla danego typu bukmacherskiego. Podczas gdy jedni bukmacherzy mają marżę na poziomie 10 %, inni mogą narzucać 20 % marży.

Marża bukmacherska oznacza zatem jaką przewagę uzyskał bukmacher oferując niższy kurs niż powinien w uczciwym zakładzie.

Bukmacher nie jest instytucją charytatywną, dlatego nakłada na wszystkie swoje zakłady marżę bukmacherską. Robi to po to by zarabiać, a nie tracić pieniądze (zgodnie z ideą każdego biznesu).

Jak pokonać marżę bukmachera

Dopóki nie dowiemy się jak pokonać marżę bukmachera dopóty nie zarobimy (w długofalowym okresie) pieniędzy na zakładach bukmacherskich. Czy istnieje zatem sposób na pokonanie marży bukmachera ? Oczywiście, że tak.

Bukmacher dysponuje sztabem ludzi oraz kompletem narzędzi, które dają mu przewagę. Czy jednak możemy powiedzieć, że bukmacher jest nieomylny ? Nie. I tutaj właśnie tkwi klucz do sukcesu. By zarobić na zakładach bukmacherskich musimy pokonać marżę bukmachera. By marża przestała nam zagrażać musimy wyszukiwać zakłady gdzie bukmacher źle obliczył prawdopodobieństwo trafienia.

marża bukmacherska

Bukmacherzy działają z automatu – obliczają prawdopodobieństwo, narzucają marżę i wystawiają zakład. Nikt jednak nie powiedział, że kluczowy element całej układanki – prawdopodobieństwo – zostało dobrze policzone.

Przykładowo w meczu Arsenal Londyn – Chelsea Londyn kurs na zwycięstwo gości wynosił 3.5. Goście fatalnie zaczęli sezon, ale odkąd ich nowym trenerem został Guus Hidinik nie przegrali ani jednego spotkania. Arsenal również obniżył loty, więc czy szanse na zwycięstwo gości naprawdę były mniejsze niż 29 % ? Jeżeli oceniliśmy szansę Chelsea na więcej niż 29 % to mieliśmy do czynienia z wartościowym typem, który warto postawić (jest to opłacalne i może przynieść zyski w długofalowym okresie czasu) (0.29 * 3.5 > 1, więc jest to VALUE BET – wartościowy typ).

Jak widać bukmacher pomylił się w ocenie prawdopodobieństwa wygranej Chelsea i zaoferował na jej zwycięstwo zbyt wysoki kurs. Wprawdzie nigdy nie możemy być pewni, że wartościowy typ przyniesie nam wygraną (bo w sporcie zdarzyć się może wszystko), ale istniało prawdopodobieństwo, że Chelsea wygra i warto zagrać na jej zwycięstwo po takim kursie.

Jak zarobić na zakładach bukmacherskich (na pewno)

Zatem kluczem do pokonania marży bukmacherskiej jest wyszukiwanie takich typów bukmacherskich gdzie bukmacher źle policzył prawdopodobieństwo, a tym samym wystawił za wysoki kurs. Wtedy będziemy wiedzieli jak na pewno zarobić na zakładach bukmacherskich.

Kurs jest niczym innym jak ceną, więc musimy niczym łowca promocji wyszukiwać ofert gdzie cena jest za niska, dzięki czemu zarobimy pieniądze.

Dla przykładu na czym polega marża bukmacherska zakładamy, że 10 osób (bukmacherów) chce z nami założyć się o to co wypadnie na rzuconej monecie – orzeł czy reszka ? Prawdopodobieństwo trafienia wynosi dokładnie 50 / 50.

  • Osoby, które oferują uczciwy kurs wystawią cenę (kurs) 2.0
  • Osoby, które będą chciały zarobić (bukmacher) zaoferują cenę (kurs) 1.8
  • Osoby, które popełnią błąd (źle policzą prawdopodobieństwo wygranej) zaoferują 2.2
  • Korzystając z pierwszej opcji nasz zarobek lub strata zależeć będzie od szczęścia.
  • Korzystając z opcji drugiej koniec końców wyjdziemy na minus, wygrywając pojedyncze zakłady (ale wciąż więcej przegrywając)
  • Korzystając z opcji trzeciej w długofalowej grze zarobimy pieniądze, bo zaoferowano nam większy kurs niż wynika to z szans trafienia.

Możemy czerpać duże zyski z zakładów bukmacherskich kiedy odnajdziemy typy bukmacherskie gdzie źle obliczono prawdopodobieństwo.

Tutaj powstaje jednak problem po naszej stronie, bo przecież w ocenie prawdopodobieństwa możemy pomylić się tak samo jak bukmacher. Mecz, który wydaje nam się value betem wcale być nie musi, dlatego drogę do sukcesu toruje nam prawidłowe określenie prawdopodobieństwa zdarzenia.

No comments

Dodaj komentarz

Polecane

NAJLEPSZY SYSTEM BUKMACHERSKI
BETFAIR EBOOK
system bukmacherski
DOCHODOWY SYSTEM BUKMACHERSKI

Licznik danych

  • 220 posts
  • 179 comments

NAJLEPSZY SYSTEM BUKMACHERSKI